22. 9. 2014

22. 09. 2014

V předchozích týdnech jsme obdrželi mnoho dotazů týkající se receptů pro uzdravení ekonomiky našeho města.  Jedny z nejkomplexněji položených otázek jsme  obdrželi do Hospodářské a sociální rady Mostecka. Podotýkáme, že ekonomická přeměna regionu se měla započít již v 90. letech. Místo toho jsme byli svědky pouze ekonomického útlumu a nekoncepční práce a to bohužel i od instituce (a jejich představitelů), která nám své dotazy položila. Více o HSRM  na http://www.hsr-uk.cz/hsr-m/predstavujeme-se-struktura.html.

Otázky pro volební strany, které kandidují do zastupitelstev v Mostě
a Litvínově

1) Odpovídá struktura zdejších škol potřebám regionálního pracovního trhu a co je zapotřebí
v této oblasti změnit?
Struktura vzdělávání je nyní předimenzovaná „administrativními“ obory. Ostatně tento
problém není jen regionální, ale také celorepublikový. Odpověď na vaší otázku tedy zní „ne“. Je
nutné ptát se, proč nejsou „technické a exaktní“ obory pro studenty tak atraktivní. Je to dáno
povahou oborů jako takových nebo je to tím, že učitelé neumí učit a kvalitou výuky?
Odjakživa platilo, že „řemeslo má zlaté dno“ a proto budeme podporovat obory, které budou
podporovat místní živnostníky a regionální podnikání s ohledem na udržitelný rozvoj našeho
regionu. Klíčové je také kvalitní střední školství a vysoké školství, které by mělo více
korespondovat s potřebami místních podniků, ale také s potřebami regionu a jeho rozvoje
z pohledu kvality životního prostředí.
Měli bychom se tedy snažit postupně změnit strukturu středního a vysokého školství na
Mostecku. Velmi flagrantní je to právě u vysokého školství na Mostecku. Je to samozřejmě
především záležitost celostátní a krajské politiky, ale VŠ jsou částečně podporovány i z městských
rozpočtů. Na městské úrovni se budeme snažit o zlepšení výuky v základním školství, pokusíme se
přilákat mladé jazykově vybavené učitele s moderními postupy výuky. Budeme klást důraz na
jazykovou (zejména praktickou) výuku na základních školách zřizovaných městem.
Pokud chceme změnit ekonomickou strukturu našeho regionu, tak je potřebné se zaměřit
na perspektivní učební obory, např. nanotechnologie, biotechnologie, lehké strojírenství, čistou
energetika, moderní chemii, farmacii, informační technologie, moderní potravinářské i
nepotravinářské technologie apod. V Litvínově se budeme snažit přilákat do města pobočku VŠ
nebo VOŠ, která bude některé z těchto náročných oborů poskytovat.
2) Mostecký region se potýká s vysokou nezaměstnaností. Jaký máte plán pro zajištění
pracovních příležitostí?
Na tuto otázku bychom mohli reagovat dlouhým elaborátem. Nicméně pro stručnou odpověď
bychom rádi uvedli, že již nyní je z pohledu nezaměstnanosti Mostecko jedním z nejhůř
zasažených regionů v republice. Domníváme se, že klíčovým nástrojem je zlepšení atraktivity
regionu, který je těžce zkoušen sociálním vyloučením a těžbou uhlí – tedy i „nejvyšší zdravotní
zátěží“ obyvatel z celé ČR (viz zdravotní ročenka Ústavu zdravotnických informací a statistiky
z roku 2012)1. Pokud si tento fakt nepřiznáme, budeme i nadále vnímáni jako periferie republiky,
bez autorit a osobností, které do našeho regionu nikdy nepřijdou (ať se jedná o lékaře, podnikatele,
vědce apod.) To samozřejmě nezvládneme sami, a proto budeme chtít jednat s centrálními orgány,
ale i občany, po kterých budeme žádat podporu v našich úmyslech například prostřednictvím
petic, tlakem na naše poslance a senátory v Parlamentu ČR.
Jako klíčové pro zlepšení situace vidíme:
– Lepší dopravní napojení města Litvínova na silniční a železniční síť. Budeme spolu
s dotčeným obcemi a městem Most prosazovat napojení obou měst na průmyslové zóny
v Havrani a zejména na průmyslovou zónu Triangle v Žatci. Chceme prosadit postupnou
dostavbu a modernizaci železničního spojení se zónou Triangle, tak aby byla zajištěna
mobilita pracovních sil.
(1 http://www.uzis.cz/cr-kraje/kraje/ustecky-kraj)
– Hodláme navrhnout a projednat komplexní dlouhodobý plán modernizace železnice s dotčenými orgány (SŽDC, krajské orgány, obce apod.). Jeho součástí bude i znovunapojení moderní železniční dopravy v ose zrušené trati Litvínov – Horní Jiřetín – Jezeří – Jirkov – Chomutov. Budeme iniciovat tuto stavbu z povinných rezervních fondů rekultivace velkolomu ČSA, z fondu tzv. 15 Ekomiliard, Evropských fondů a povinných odvodů z vytěžených nerostů, které budou nadále zvyšovány. Tato stavba povede k dalšímu zlepšení mobility pracovních sil a výrazně zlepší infrastrukturu cestovního ruchu (v současné době je např. zámek Jezeří a tato část Krušnohoří veřejným dopravním spojením prakticky nedostupná).
– Využití nástrojů podpory zaměstnanosti z fondů EU (například podpora sociálního podnikání, podpora prostupného zaměstnávání, rekvalifikace).
– Pokud nebudou prolomeny limity těžby, bude klíčová i státní podpora nezaměstnaných horníků a sociální systém pro jejich rodiny ze strany státu. Region, který zásobuje uhlím republiku a který obětoval jedno z nejkrásnějších měst v Československu, včetně 106 zbouraných obcí si takovou podporu jistě zaslouží.
– V roce 2012 zpracovala společnost EkoWATT studii možností zcela jiné orientace regionu, která počítá s růstem obnovitelných zdrojů, energetickou modernizací budov – může vytvořit cca 2300 nových pracovních míst.
– Budeme na městské úrovni (i ve spojení s okolními obcemi) prosazovat vytvoření komplexního plánu cestovního ruchu, který nyní prakticky neexistuje – jednotlivé atraktivity CR nejsou logicky provázány, zpřístupněny a propagovány městem jako celek. Budeme se také snažit zatraktivnit jedno z možná nejzajímavějších muzeí v ČR – Podkrušnohorské technické muzeum, které má potenciál na několikanásobně vyšší návštěvnost i větší edukativnost. Proměnou na kulturně vzdělávací centrum v intencích muzejnictví 21.století by se mohlo stát mostecko-litvínovskou obdobou ostravské Dolní oblasti Vítkovice nebo nedávno otevřeného zlínského Baťova institutu. – V rámci podpory cestovního ruchu i vlastní rekreace místních obyvatel chceme zpřístupnění nebo úplné zrušení obory Fláje – je nestydatou drzostí, aby průmyslem a těžbou postižený region, kde jsou desítky kilometrů čtverečních nepřístupné nebo zničené, měl ještě státem znepřístupněné další desítky kilometrů nádherné přírody Krušných hor. V místě, které jsou turisticky velmi atraktivní a v místě, kde je nejlepší, nejkratší a nejhezčí spojení Podkrušnohoří s turisticky vysoce ceněnou (i v rámci České republiky) oblastí Flájské přehrady. Jde o další ekonomicky nevyužitý potenciál regionu. – Na rozdíl od ostatních stran, které slibují jen neurčitá hesla v podobě „zlepšení spolupráce s Úřadem práce a lepšího čerpání evropských fondů“, hodláme jednat i přímo s investory, Czechinvestem, Czechtourismem, OHK, KHK, univerzitami a dalšími orgány. Chceme otevřít město pro malé a střední podniky s vyšší přidanou hodnotou výroby. Velkou inspirací jsou pro nás města podobného významu a velikosti v jiných částech ČR, např. Litomyšl, Humpolec nebo Písek.
– Na úrovni města budeme prosazovat (na půdě Svazu měst a obcí ČR i v přímém jednání s dotčenými orgány a subjekty), aby se zvýšené odvody z těžby nerostů v našem kraji odváděli z velké části dotčeným obcím a krajům. Tyto zisky (odvody) by měli být využity mj. na rozvoj drobného podnikání ve městech. Pomocí těchto prostředků bychom chtěli vyhlašovat grantové výzvy na dlouhodobě udržitelné podnikání a zaměstnání i znevýhodněných osob.
– Chceme tak dosáhnout větší diverzifikace zaměstnavatelů ve městě i v okolí. Na městské i okresní úrovni chybí některé prosperující zrušené tradiční podniky, které tvoří v ostatních
regionech tzv. „zdravé jádro hospodářství“ – např. středně velký fungující pivovar, potravinářské firmy, menší tradiční strojírenské firmy apod.
3) Vláda ČR se zavázala, že v roce 2015 rozhodne o limitech těžby hnědého uhlí. Za jakých podmínek a výhod pro občany byste podpořili její rozhodnutí o pokračování těžby?
Prolomení limitů těžby je pro nás nepřípustné. Tento region má totiž navíc, než na pokračování zajetého vzorce vytěžit, spálit, zanést plíce prachem a elektřinu vyvést levně do zahraničí. Pokud tento bludný kruh nepřekročíme, vždy budeme neatraktivním regionem. Pokud se podíváte na socioekonomickou mapu ČR, vyjde Vám rovnice, že tam kde je uhlí, je i bída (Ostravsko, severozápadní Čechy).
4) Pokud těžba na lomu ČSA skončí, region přijde v příštích několika letech až o 6000 pracovních míst. Jaká máte připravena řešení této situace pro mostecký region?
Považujeme za zcela iluzorní představu, že pokud skončí důl ČSA, přijde postupně o práci 6 000 lidí. V samotném dolu ČSA dnes pracuje cca 800 lidí včetně vedení. Taková argumentace je zavádějící. Navíc, pokud k prolomení těžby dojde, bude hrozit ztráta minimálně stejného počtu pracovních míst pro lidi, kteří teď žijí v oblastech, jež chrání limity těžby, a to ještě nehovoříme o pracovních místech v chemických závodech, jež budou reálně ohrožena v dalších fázích pokračování těžby a jež představují vč. návazných provozů a firem až 10 000 dalších pracovních míst po celém Ústeckém kraji.
O fatálních dopadech na náš region hovoří také zpráva AV ČR, která nedoporučuje prolomení limitů těžby v našem regionu:
Výzkumy ukázaly, že znečištění ovzduší, vody a půdy v Severočeské hnědouhelné pánvi spolu s narušenou sociální skladbou, vnuceným způsobem života, stresem a nedostatečnými příležitostmi k regeneraci sil vedou ke zvýšené nemocnosti, vyšší úmrtnosti, ke sníženému věku dožití a zpomalenému vývoji dětí. U nejmenších dokonce poznamenaly i jejich genetickou výbavu a ovlivňují negativně také potomky postižených obyvatel v dalších generacích. Kontaminace půdy v celé oblasti pánve a v blízkém okolí, především v Krušných horách, způsobují i po letech obtíže s obnovou lesních porostů. Jsou příčinou opakovaných neúspěchů u pokusů o obnovu původních dřevin, rostlinných i živočišných druhů, dříve zde hojných. Zlepšování se dá očekávat až po desítkách let a jen za předpokladu, že zátěž již nebude pokračovat. Zdroj:http://www.lidovky.cz/neruste-ekologicke-limity-tezby-zada-vladu-komise-akademie-ved-pvd-/veda.aspx?c=A100304_113834_ln_veda_hev
Co se týče opatření, některá jsou uvedena v odpovědi na otázku č. 2:
– Využití nástrojů podpory zaměstnanosti z fondů EU (například podpora sociálního podnikání, podpora prostupného zaměstnávání, rekvalifikace, podpora živnostníků a regionálního podnikání)
– Pokud nebudou prolomeny limity těžby, bude klíčová i státní podpora nezaměstnaných horníků a sociální systém pro jejich rodiny ze strany státu. Region, který zásobuje uhlím republiku a který obětoval jedno z nejkrásnějších měst v Československu, včetně 106 zbouraných obcí, si takovou podporu jistě zaslouží. – V roce 2012 zpracovala společnost EkoWATT studii možností zcela jiné orientace regionu, která počítá s růstem obnovitelných zdrojů, energetickou modernizací budov a může vytvořit cca 2300 nových pracovních míst.
5) Jaká konkrétní opatření budete realizovat proti zneužívání sociálních dávek, rostoucí kriminalitě a narůstajícím sociálním problémům?
Podporujeme plošný zákaz hazardu (od 1.1.2015), který v našem městě prohlubuje sociálně patologické jevy a zvyšuje kriminalitu. Budeme usilovat o prosazování sociálního bydlení pro rodiny, které nemají standardní návyky tak, aby byly minimalizovány hrozby související s kriminalitou a sociálně patologickými jevy v rizikových oblastech města. Budeme podporovat městskou policii a její preventivní aktivity. Budeme usilovat o důslednější kontrolu sběren kovů ve městě. Chceme vidět městské policisty přímo mezi občany, nikoliv v projíždějících automobilech. Příležitosti vidíme take ve spolupráci v rámci přeshraničních regionů ve vzdělávacích a komunitních projektech.
6) Myslíte si, že zemědělství v našem kraji (horská i podhorská část) má mít za svůj hlavní cíl ekologickou tvorbu a údržbu krajiny, využívání obnovitelných zdrojů nebo produkci místních kvalitních potravin?
Ekologická tvorba a údržba krajiny a využívání obnovitelných zdrojů mají společný synergický efekt a tudíž mezi těmito aspekty nevidíme zásadní protiklady.

(TH)