1. 7. 2014

01. 07. 2014

Dne 20.6. 2014 došlo k jednání o záměru revitalizace bývalého dolu Morgenstern. Strana zelených kategoricky odmítá navrhované až pětileté zavážení tohoto rozsáhlého území odpadovým granulátem, u něhož navíc není známé přesné složení.  Oblast bezprostředně sousedí s obytnou zónou a zahrádkářskou osadou, jež plně splňuje nároky na rekreační území. Prozatím byl tento záměr městem odmítnut.

 

Další informace v reportáži Mosteckého deníku:

Sanace a revitalizace bývalého dolu Morgenstern. Tak zní oficiální název projektu, který v dubnu letošního roku poslal na litvínovskou radnici místní podnikatel Petr Jasanský. Podle dokumentu je cílem úprava rozsáhlého území za Koldomem, v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie. A právě zahrádkáři se proti záměru bouří. V jejich očích chce Jasanský místo zavézt nebezpečným popílkovým granulátem obsahujícím odpad z elektráren. Upozorňují také na četnost nákladních aut. Podle Jasanského se lidé nemají čeho bát, chce prý staré důlní dílno jen zabezpečit proti propadům a na místě vybudovat klidovou zónu.

„Připadá mi to jako absurdní nápad,“ řekla jedna z dotčených zahrádkářek na středečním veřejném projednání záměru s vedením Litvínova, které zatím k záležitosti nevydalo žádné oficiální stanovisko. „Když za námi přišel, byli jsme překvapeni i rozsahem celé operace. Zdá se na nám to nešťastné z hlediska životního prostředí,“ uvedl starosta Milan Štovíček s tím, že do Litvínova by zamířily stovky nákladních aut, což by neblaze působilo na ovzduší i na silnice.

Radnice hraje důležitou roli. Patří jí totiž zhruba jedna třetina území, které by revitalitalizací a sanací mělo projít. Další třetinu vlastní Czech Coal. A zbytek právě Petr Jasanský, respektive jeho společník Milan Hulič.

Tajemný granulát

„Nikdo se nemusí ničeho bát. Abych to řekl upřímně, já to dělat nepotřebuji, je to čistě pro lidi. Pořád tam existuje riziko propadu. Nakonec by území vypadalo výborně, byla by tam zeleň, něco jako parčík,“ řekl Mosteckému deníku v telefonickém rozhovoru Petr Jasanský. Na projednávání nedorazil kvůli pracovnímu vytížení.

Jeho plánem je místo zavézt 850 tisíci metrů krychlových granulátu, v čemž lidé spolu s radnicí spatřují obrovské riziko. „Na tohle se nikdy nesmí přistoupit. Hrozí, že by se zahrádky takzvaně otrávily, pak do steče do prámu a otrávíme se všichni,“ nechal se slyšet další z návštěvníků s tím, že s granulátem by v lokalitě mohl skončit i odpad z elektráren a iniciátor by si přišel na velké peníze.

„Jednalo by se o certifikovaný granulát určený přímo pro sanaci důlních děl a jestli si někdo myslí, že na tom vydělám velké peníze, tak se hodně mýlí. Jestli na místě někdo dělá skládku, jsou to sami zahrádkáři. Asi jim vadí, že by to pak nešlo,“ pokračoval Petr Jasanský.

V současné době se snaží doložit na příslušné úřady všechny potřebné dokumenty. Například stavební úřad nicméně pro nedostatky v materiálech do konce roku přerušil řízení. „Pokud jde o časové hledisko, je doložení dokumentů asi nereálné. Každopádně v rámci územního řízení bychom poté oslovili všechny dotčené, tedy majitele zahrádek,“ řekl Petr Kačala ze stavebního úřadu.

Na středeční jednání dorazil i bývalý starosta Daniel Volák. Také on vyjádřil svůj nesouhlas. „Působí to na mě jako maskovaná skládka. Neznáme ani složení granulátu a časový harmonogram je nereálný. Jednoznačně s tím nesouhlasím,“ uvedl Daniel Volák.

Právě časový harmonogram sanace se ale podle Petra Jasanského odhadnout nedá. „Těžko říct, jak dlouho bychom to zaváželi. Záleží na tom, jak by šla výroba granulátu, která závisí na mnoha okolnostech. Odhaduji, že zavážení by trvalo nějakých pět let,“ podotkl Jasanský.

Záměr by každopádně neměl být realizovatelný, pokud bude radnice v roli oponenta. A tím nyní je. „Jde to jasně proti záměru města,“ řekl Milan Šťovíček.
Podle něj je nicméně možné, že dojde k přepracování záměru a sanace se bude dotýkat jen pozemků Petra Jasanského a Czech Coal. „Potom bychom byli jen za sousedy,“ uzavřel starosta Šťovíček.

Zdroj: http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/litvinov-ve-strachu-lide-se-boji-planu-podnikatele-20140621.html